هر آنچه که در مورد فانکوپاپ ها نمی دانید

فیگور و عروسک های فانکو پاپ، پرطرفدارترین و جذاب ترین عروسک های شرکت فانکو در بین طرفداران کمیک و همچنین کلکسیونرها است.

 به طور کلی این فیگورها، عروسک هایی کوتوله با صورت های مربعی شکل هستند. از آنجایی که یک عروسک باید همیشه ساکت باشد، بیشتر مدل های پاپ، دهان ندارند. همچنین شخصیت هایی که این فیگورها براساس آنها ساخته می شوند، معمولاً شخصیت های سینمایی و کمیک می باشند. در بین این محصولات، فانکو پاپ مارول طرفداران بسیار زیادی دارد.

مدل های پاپ براساس شخصیت های محبوب تولید شده است. به عنوان مثال مایکل جوردن در زمینه ورزش و بسکتبال، ریک آلن در زمینه خوانندگی، والدو شخصیتی از کتاب داستان، پینوکیو و پری دریایی شخصیت های کارتونی و B.O.B در زمینه بازی های ویدئویی تنها نمونه هایی از تولیدات فیگورهای پاپ شرکت فانکو می باشند. جالب است بدانید شرکت فانکو از ابتدای تأسیس خود توانسته است تاکنون بیش از سیزده هزار محصول مختلف را در خط تولید خود بگنجاند که این حجم از تنوع بی سابقه است.

معرفی شرکت فانکو

شرکت آمریکایی فانکو در سال ۱۹۹۸ توسط مایک بکر تاسیس شد. هدف او، تنها راه اندازی یک پروژه کوچک برای ساخت و تولید اسباب بازی های خاطره انگیز و نوستالژیک با فناوری های ساده و ابتدایی بود. مایک بکر شرکت خود را در خانه اش در واشنگتن راه اندازی کرد و اولین محصول تولیدی هم نماد یک رستوران بسیار معروف به نام طلسم پسر باب بود. البته فروش این محصول با شکست روبه رو شد. اما مایک بکر با دریافت حق امتیاز ساخت و فروش اسباب بازی هایی از روی فیلم Austin Powers توانست بیش از ۸۰۰۰ فیگور را به فروش برساند.

هفت سال بعد و در سال ۲۰۰۵ امتیاز این شرکت به مدیر فعلی آن یعنی برایان ماریوتی فروخته شد. برایان شرکت را به منطقه ای دیگر از واشنگتن منتقل کرد و با امضای قراردادهای بزرگ و دریافت حق امتیاز از شرکت های خالق شخصیت های جذاب، توانست شرکت را به طور فزاینده ای توسعه دهد. در سال ۲۰۱۱ فانکو با مدل های پاپ واینل (PoP Vinyl) وارد بازار شد و در مدت یک سال توانست درآمد خود را به بیش از بیست میلیون دلار برساند. در سال ۲۰۱۳ فانکو به یک شرکت خصوصی دیگر فروخته شد و سهامدار جدید سرمایه بیشتری به آن تزریق کرد. البته او سرمایه اصلی شرکت را که مدیر و کارمندان آن بود، نگه داشت.

در سال ۲۰۱۷ این شرکت آمریکایی توانست یک کمپانی انگلیسی تولیدکننده اسباب بازی را خریده و یک فروشگاه بسیار بزرگ نیز تأسیس کند. اما خیلی خوش شانس نبود، چون با عرضه سهام شرکت به بازار بورس بدترین عرضه عمومی را رقم زد. با عرضه عمومی در بازار بورس، ارزش سهام فانکو ۴۰% سقوط کرد که معادل ۱۲۵ میلیون دلار خسارت مالی بود.

توسعه تهاجمی شرکت فانکو

فانکو بیش از ۱۱۰۰ مجوز گوناگون با شرکت های مختلف دارد. جنبه دیگری از مدل تجاری ماریوتی جستجوی شخصیت هایی با محبوبیت قطعی است. این شرکت خود را به عنوان شرکتی که برای بچه ها اسباب بازی می سازد، قبول ندارد. بلکه تمام گروه های سنی و به ویژه بزرگسالان را مدنظر قرار داده است. شرکت به محض دریافت مجوز، در مدت ۲۴ ساعت یک طرح اولیه از محصول ارائه می دهد و در مدت ۷۰ روز طراحی مفهومی را به محصولی در قفسه ها تبدیل می کند

این محصول با رشد چشمگیری که داشت، توانست به شکل ویروسی در بین طرفداران کمیک و کلکسیونرها شایع شود. فانکو توانسته است ۱۹۱.۲ میلیون دلار فروش خالص در نیمه دوم سال ۲۰۱۹ ثبت کند. یعنی ۳۸% افزایش نسبت به سال گذشته. دلیل فروش بالای محصولات این است که فانکو و خط تولید پاپ سال ۲۰۱۹ را بسیار تهاجمی شروع کردند و تا توانستند مجوز تولید شخصیت های تلویزیونی را دریافت کردند.

انواع محصولات و فیگورهای فانکوپاپ

فانکو در طیف گسترده ای از عروسک های کلکسیونی فعالیت می کند. اکشن فیگور، واینل فیگور، عروسک پولیشی، عروسک مخملی و پوشاک و لوازم شخصی نمونه هایی از محصولات و تولیدات شرکت فانکو می باشد. شخصیت هایی که این عروسک ها براساس آنها ساخته می شوند، معمولاً شخصیت های سینمایی و کمیک می باشند. در بین محصولات شرکت، فروش فانکو پاپ مارول بهترین فروش را داشته است.

با وجود اغراق های خاصی که در صورت و اندام فیگورها انجام می گیرد، باز هم به راحتی می توان شخصیت عروسک را تشخیص داد. در حال حاضر فیگورهایی که ساخته می شوند نه تنها از روی شخصیت های تلویزیونی و سینمایی می باشد، بلکه افراد سلبریتی، هنرمندان، ورزشکاران و ستارگان موسیقی پاپ را نیز شامل می شود. فانکو تاکنون هر شخصیتی که تصور کنید ساخته است. در واقع این موضوع بین طرفداران فانکوپاپ بسیار معروف است که ” در فروشگاه فانکو، تا شما بخواهید انتخاب کنید کدام شخصیت را بخرید، فانکو یک محصول جدید بیرون داده است. “

صندوق اشتراک کلکسیونی

صندوق های اشتراک کلکسیونی یکی از خدماتی است که فانکو به مشتریان خود می دهد. صندوق اشتراک کلکسیونر در سال ۲۰۱۵ ابتدا مخصوص شخصیت های مارول تولید شد. این صندوق شامل یک پکیج از فیگور فانکو واینل و اکسسوری ها و پوشاک مربوط به آن شخصیت می باشد. پس از اجرای موفق این سرویس با شخصیت های مارول، فانکو این پکیج را برای شخصیت های کمیک دی سی، دیزنی و جنگ ستارگان نیز انجام داد. این پکیج به صورت اختصاصی ساخته می شد. فانکو تنها به این سرویس بسنده نکرده است و در حال گسترش تجارت خود است. امروزه در بازار شاهد این هستیم که بازی های تخته ای فانکو نیز فروش خیلی خوبی دارند.

فیلم فانکو پاپ

محبوبیت این عروسک ها به اندازه ای چشمگیر است که تصمیم به ساخت یک فیلم براساس فیگورهای فانکو گرفته شد. این فیلم توسط گروه انیمیشن وارند ساخته می شود. شخصیت هایی که در این مجموعه هستند، شخصیت های کمیک دی سی و مارول می باشند. شخصیت هایی مانند ددپول، هارلی کوئین و زن شگفت انگیز در این فیلم ایفای نقش می کنند. مرحله تولید این فیلم در سال ۲۰۱۹ به کارگردانی مارک دیندال و تدی نیوتن آغاز شده است.

انواع محصولات شرکت فانکو

فانکوپاپ

اکشن فیگورهای فانکو مدل پاپ، پرطرفدارترین خط تولید فانکو می باشد. اما فانکو پاپ چیست؟ به طور کلی عروسک ها و یا فیگورهای فانکو ، عروسک هایی کوتوله هستند که دو ویژگی مهم در تمام آنها رعایت می شود: سر خیلی بزرگ و چشمان درشت. اما معمولاً عروسک های فانکو صورت های مربعی شکل دارند. همچنین چون یک عروسک همیشه ساکت است، فانکو ترجیح می دهد برای عروسک ها دهان نگذارد. این تیپ از فیگورها مشخصه اصلی فانکو پاپ ها می باشد.

فانکو پاپ یک خط تولید از فیگورهای واینل با اندازه کوچک است. واینل نوع خاصی از پلاستیک می باشد که در تولید اکشن فیگورها بسیار کاربرد دارد. طراحی صورت عروسک ها براساس شخصیت ها و چهره های محبوب بین مردم مانند سلبریتی ها می باشد. مهم نیست که این شخصیت، تخیلی و انیمشین است و یا بازیگر و ورزشکار، در هر حال فانکو یک نسخه از صورتش می سازد. البته فانکو عادت دارد صورت شخصیت های پاپ را به صورت اغراق آمیزی می سازد.

پشت پرده فانکوپاپ

هر چند که بیش از ۲۰ سال از تأسیس فانکو می گذرد، اما خط تولید پاپ در شرکت فانکو در سال ۲۰۱۱ شروع به کار نمود. در سال ۲۰۱۱ فانکو مدل های پاپ واینل را برای اولین بار به بازار عرضه کرد و در مدت یک سال توانست درآمد خود را به بیش از بیست میلیون دلار برساند.

برایان ماریوتی کسی که کلوپ های شبانه را در سیاتل طراحی می کرد و می ساخت، فانکو را در سال ۲۰۰۵ خرید. در آن سال فانکو تنها دو کارمند داشت، اما اکنون تعداد کارمندان به ۸۰۰ نفر رسیده است. مدیر جدید فانکو سیاست عجیبی را در پیش گرفت. او با سرعتی باور نکردنی توانست حق امتیاز تولید انواع قهرمانان کمیک و چهره های سلبریتی در بین مردم را بخرد.

فانکوپاپ مینی

در سال ۲۰۱۸ و در راستای طرح توسعه شرکت فانکو، برندی با عنوان “فانکو مینی پاپ” راه اندازی شد. فانکو پاپ مینی محصولات خوراکی غلات را تولید می کند و روی جعبه های مقوایی آن ها طرح های شخصیت های فانکو پاپ نقش بسته است.

فانکوپاپ واینل

در سال ۲۰۱۹ نیز، شرکت فانکو با راه اندازی خط تولید فانکو واینل عروسک هایی را تولید نمود که همان فانکو پاپ قبلی با جنس واینل بود. به فانکو پاپ واینل شخصیت های جدیدی اضافه شده بود که عبارت بودند از: شخصیت های مربوط به باب اسفنجی، کابوس قبل از کریسمس، اسکوبی دو و فیلم کمدی شکارچیان روح.

فانکو دوربز

یکی از برندها و خطوط تولید معروف دیگر، مدل های دوربز می باشد. فیگورها و عروسک های دوربز دارای سری گرد با لبی خندان و یک بدن استوانه ای شکل هستند. البته ابعاد عروسک های دوربز کوچکتر از عروسک های مدل پاپ است.

در حال حاضر فانکو خطوط تولید بسیار متنوعی دارد که می توان به مواردی چون موپیز (Mopeez)، فابریکیشنز (Fabrikations)، لگسی کالکشن (Legacy Collection)، راک کندی (Rock Candy) و هیکاری (Hikari)  اشاره نمود. مهمترین محصولات خط تولید فانکو در حال حاضر وکی وابلرز (Wacky Wobblers) است.

خط تولید وکی وابلرز

خط تولید پاپ واینل عروسک هایی هستند که به سبکی مشابه با سبک ژاپنی چیبی (chibi) مدلسازی می شوند. فیلم ها و شخصیت هایی که در این خط تولید با رعایت حق کپی رایت و با مجوز قانونی ساخته شده اند عبارتند از فانکو پاپ مارول، دکتر هو، دیزنی، جنگ ستارگان، هری پاتر و کمیک های دی سی. البته در این خط تولید به جز عروسک ها، وسایلی مانند لیوان، تی شرت و دسته کلید هم با طرح و رنگ شخصیت های محبوب تولید می شود. در این خط تولید مجموعه ای با عنوان فانکو پاپ رایدس نیز وجود دارد که طرح ها را روی وسایل نقلیه اسباب بازی چاپ می کند. ابعاد استاندارد در این مجموعه ۱۵ و ۲۵ سانتی متر می باشد.

پاپ دلاکس

پاپ دلاکس عروسک ها را به صورت نشسته روی یک جسم خارجی مانند تخت پادشاهی یا ماشین تولید می کند.

مشخصات و قیمت فیگورهای فانکو پاپ

قد عروسک ها حدود ۸ سانتی متر و یا ۴ اینچ می باشد. تمام فیگورها صورتی مستطیلی شکل دارند و معمولاً هم دهان ندارند. فانکوپاپ ها در بازار خرده فروشی بین المللی بین ۶ تا ۳۰ دلار قیمت گذاری شده اند.

فانکو پاپ ها و ایگرد

فانکو پاپ ها یکی از پر طرفدارترین سفارشات مشتریان ایگرد از سایت آمازون هستند. شما می توانید با بررسی صفحه رسمی فانکو ها در آمازون محصول مورد نظر خود را از طریق ایگرد خرید کنید. همچنین عروسک های فانکو از محصولات با تخفیف بلک فرایدی هستند.